«Київ шістдесятників»: Фонд Алли Горської та Віктора Зарецького на фестивалі «Культ Києва»

Посилання скопійовано у буфер обміну

Цьогоріч фестиваль «Культ Києва» від Малого театру був присвячений темі «Київ шістдесятників» — місту, що пам’ятає своїх вільнодумців, і поколінню, яке несло правду крізь задушливу дійсність радянської доби.

Фонд Алли Горської та Віктора Зарецького мав радість долучитися до цієї події, що поєднала інтелектуальну глибину, теплу атмосферу, відкритість до діалогу й увагу до культурної памʼяті. Ми були зворушені гостинністю організаторів, щирістю публіки та глибиною програми.

Це фестиваль не лише про минуле — це живий простір, у якому ми самі дізнавалися більше про контексти й постаті, з якими працюємо щодня. Такий досвід надзвичайно важливий — і як особисте відкриття, і як професійна можливість ділитися власними дослідженнями.

Перегляд стрічки «Алла Горська. Штрихи до портрета»

28 червня зала Малого театру була повною — ми були щиро зворушені інтересом до документального фільму «Алла Горська. Штрихи до портрета», який створено до 95-річчя мисткині.

Фільм побудований на спогадах її сучасників — щирих, іноді дуже особистих, емоційних, чесних. Глядачі дізналися, як вона жартувала, боролася, підтримувала друзів, любила життя, жила всупереч страху. Це дотик до живої пам’яті, яка не зникає, поки є ті, хто пам’ятає.

Після перегляду відбулося обговорення з очільницею Фонду Оленою Зарецькою та авторкою ідеї фільму — координаторкою проєктів Фонду Оленою Семенець. Для нас було дуже важливо розповісти більше про людську й мистецьку сторону Алли Горської — не лише як символу, а як живої, емоційної, цілісної особистості.

Олена Семенець та Олена Зарецька.

Майстерка «На крилах “Боривітра”»

29 червня у стінах Музею шістдесятництва, що знаходиться в одній будівлі з Малим театром, відбулася майстерка з комбінованого колажу «На крилах “Боривітра”», яку провела художниця й очільниця Фонду — Олена Зарецька, онука митців-шістдесятників Алли Горської та Віктора Зарецького. Подія стала можливістю створити власний твір, натхнений монументальним мистецтвом 1960-х.

В основі майстерки — частково зруйнована у 2022 році маріупольська мозаїка «Боривітер», створена командою митців у співавторстві з Аллою Горською та Віктором Зарецьким. Символічною деталлю стало й те, що в самому музеї зберігаються оригінальні ескізи цієї мозаїки та «Дерева життя». Тож простір став живим архівом, який надихав учасників колажувати пам’ять, форму й відчуття.

Про відтворення мозаїки «Боривітер» у Києві читайте за посиланням

Участь у фестивальному ярмарку та благодійному аукціоні

Фонд також представив свою сувенірну продукцію на мистецькому ярмарку — улюблені значки, листівки, постери, пазли, хустки створені для поширення знання про творчість Горської та Зарецького. Також долучилися лотом до благодійного аукціону, що відбувся під час закриття фестивалю. Аукціон проводив Віталій Гордієнко — кіноблогер і автор каналу «Загін кіноманів», вдячні за можливість підтримати ініціативу.

Щира подяка організаторам

Фонд Алли Горської та Віктора Зарецького висловлює вдячність команді Малого театру за організацію фестивалю «Культ Києва» та запрошення до участі. Особливо цінуємо можливість сучасного осмислення й актуалізації спадщини шістдесятників у культурному просторі сьогодення.

Бажаємо фестивалю довгого й плідного життя, а також ще більшої кількості щирих і глибоких взаємодій із містом, його пам’яттю та людьми.

Матеріал підготувала: Олена Семенець