Алла Горська

Роки життя: 18.09.1929 – 28.11.1970
Місце народження: Ялта
Напрямки творчості: живопис, графіка, сценографія, монументалізм.

«Мистецтво, яке репрезентує націю, в свій час ніхто не зможе звалити».
Алла Горська

Алла Горська — українська художниця, дисидентка, лідерка шістдесятників. Її творчість наснажена впливом майстрів українського наїву, сценічного авангарду 1920-х років та мексиканського монументалізму. Разом із чоловіком, художником Віктором Зарецьким, подорожуючи Україною у пошуках нової художньої мови, вони позбулися нав’язуваних радянським режимом рамок соцреалізму у своєму мистецтві. Були активними учасниками київського Клубу творчої молоді «Сучасник». Створили низку монументальних робіт, більшість з яких знаходяться на тимчасово окупованих територіях України. Мозаїчні панно «Дерево життя» та «Боривітер» у Маріуполі були зруйновані під час бойових дій навесні 2022 року.

Алла Горська відзначалася ініціативністю, відвертістю та сміливістю. Вона виступала на підтримку політичних в’язнів, допомагала фінансово їхнім родинам та виклично захищала друзів під час судових засідань. Підписала «Лист 139-ти» з вимогою припинити незаконні політичні судові процеси. Разом з Лесем Танюком та Василем Симоненком відкрила місця масових поховань жертв сталінських репресій у Биківнянському лісі під Києвом. За свої переконання мисткиня стала жертвою кадебістської розправи.

«Нескорена квітка» викарбовано на її хресті, авторства учня та близького друга художниці Володимира Прядки. Алла Горська стала символом боротьби за людяність та свободу творчості.

Фільм «Алла Горська»