Ми так поринули у нові проєкти, що підсумки року залишилися в чернетках. Але, можливо, це навіть на краще. Зараз, на відстані кількох місяців, чіткіше бачимо, що вдалося зробити, які виклики довелося подолати і що з цього стало основою для майбутніх ініціатив.
Тож ділимося з вами головними подіями 2024 року у діяльності Фонду Алли Горської та Віктора Зарецького – не просто як спогадом, а як натхненням рухатися далі!
Мистецькі та освітні заходи

- Вечір до 99-річчя Віктора Зарецького в Національному музеї історії України – показ фільму «Бранець краси», лекція про життя і творчість митця, спогади сучасників, презентація першої сувенірної продукції
- Лекція-майстерка у Ліцеї ім. Левка Лук’яненка (Хотів) – ознайомлення молоді з творчістю Алли Горської та Віктора Зарецького, залучення наукових співробітників Архіву-музею літератури і мистецтв України.
- Збереження традиції покладання квітів до пам’ятника Шевченкові 22 травня, у день його перепоховання – розмова про історію традиції, роль Шевченка для шістдесятників, читання віршів; дрескод у стилі Алли Горської 1963 року (жовте вбрання та червоні квіти).
- Вечір до 95-річчя Алли Горської в Сенсі на Хрещатику – фотозона з архівними світлинами та оригіналами картин мисткині, відео зі спогадами сучасників, фрагмент вистави «Алла Горська: Вітражі долі» від Театру Шарж, відео «Вітер» від Творчого об’єднання «Амантес», мистецька лотерея, музичний виступ лідера гурту «Мандри» Сергія Фоменка.
- Свято борщу та осінньої мозаїки – культурно-гастрономічний фестиваль для дітей Феодосіївської громади у співпраці з ГО «Агенція позашкільної освіти» та Відділом гуманітарного розвитку Феодосіївської сільської ради, який поєднав родинні традиції, освітні мотиви та мистецьку спадщину.
- Концерт-візуалізація «Музична мозаїка Маріуполя» в Будинку архітектора – виконання творів українських композиторів Маріупольським оркестром «Ренесанс» на тлі монументальних творів шістдесятників.
Виставки

- «Боривітер» в Українському Домі – ретроспективна виставка про творчий та життєвий шлях Алли Горської в контексті епохи.
- «Особистий звіт» в Музеї шістдесятництва – персональна виставка робіт Олени Зарецької.
- «Український театральний костюм 20-21 ст. Ідентичність, контекст, ландшафт» в Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України – надання ескізів костюмів та декорацій Алли Горської.
Майстерки за мотивами творчості Алли Горської та Віктора Зарецького (Київ, Львів, Хмельницький, Хотів, Лісники)

- Колаж
- Розпис акриловими фарбами
- Розпис на склі
- Аплікації
- Флоромозаїка
Лекції та публічні виступи

- Бібліотека ім. Анатолія Костецького – лекція про Віктора Зарецького.
- «Ближче. Мозаїка України» – лекції про Аллу Горську в рамках майстерок зі створення мозаїк.
- Фестиваль «Борифест» – публічна розмова з Оленою Зарецькою.
- Музей історії України – лекція про Аллу Горську.
- Хмельницький художній музей – лекція про створення виставки «Боривітер».
- Книжковий фестиваль «Фундамент» – розмова «Горська-шістдесятниця» з Оленою Лодзинською.
- Центр інтелектуального мистецтва Меркурій – лекція «Інтелектуальний метч Горської та Заливахи»
Дискусії

- «Забуття і пам’ять: деколонізація знань» в КНУ імені Т.Шевченка – обговорення вітражу «Шевченко. Мати».
- «Шістдесятники: діалог поколінь» – розмова з Іриною Побідаш та Софією Безверхою в рамках фестивалю «Борифест».
- Презентація монографії «Алла Горська» Книжковий Арсенал – розмова з авторками видання.
- Виставка «Іменем твоїм» – публічна розмова з художницею Надією Харт про роль шістдесятників у відновленні незалежності України.
- «Мозаїка: “совок” чи цінний модерністський спадок?» – дискусія на книжковому фестивалі «Фундамент» з Олесею Котубей-Геруцькою та Олегом Левієм.
- «Боривітер: розмова про сенси» в Сенсі на Хрещатику – про мистецтво, культурну спадщину, соціальну відповідальність в підтримку благодійної ініціативи з продажу вишитих сорочок «Боривітер».
Екскурсії

- «Боривітер» в Українському Домі – екскурсії виставкою.
- «Слідами Алли Горської» – піші прогулянки місцями, пов’язаними з життям художниці.
Театральні постановки

- «Алла Горська. Вітражі долі» Театр «Шарж» – показ вистав в Науковій бібліотеці ім. М. Максимовича КНУ ім. Т. Шевченка в підтримку благодійної ініціативи з продажу вишитих сорочок «Боривітер».
- «Вона. Алла Горська» Театр «Маланка», Творче об’єднання «Амантес» – прем’єра в НАОМА.
Архівна та дослідницька діяльність

- Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили»: зйомки відео слідами Алли Горської, Леся Танюка, Василя Симоненка
- Поїздка до Василькова: відвідування будинку, де обірвалося життя Алли Горської, фіксація сучасного стану місця.
- Ржищівський музей образотворчого мистецтва імені Івана Валентина-Задорожного: дослідження життя і творчості художника із кола Алли Горської та Віктора Зарецького, співавтора вітража «Шевченко і народ», створеного у 1967 році на місці вітража «Шевченко. Мати».
- Зйомки спогадів сучасників Алли Горської та Віктора Зарецького: Богдана Гориня, Василя Перевальського, Аліси Забой, Неллі Корнієнко, Сетрака Бароянца, Володимира Прядки, Бориса Бистрова та Раїси Недашківської, Геннадія Гриценка
- Центральний держаний архів-музей літератури і мистецтв України: зйомки матеріалу для архіву Фонду
- Опрацювання архівних матеріалів, переданих Олексієм Зарецьким до музеїв, дослідження документів та спогадів.
- Консультаційна, дослідницька підтримка у створенні фільмів: серіал про Аллу Горську, документальний фільм про Віктора Зарецького.
- Відвідування Музейної кімнати «Робочий кабінет Василя Симоненка», відкритої в приміщенні редакції колишньої газети «Черкаська правда» (нині – «Черкаський край»), де зберігається портрет Василя Симоненка, подарований йому Аллою Горською, а також відвідування його могили в Черкасах.
- Вшанування пам’яті у дні роковин: традиційне покладання квітів на могили Алли Горської, Віктора Зарецького та інших шістдесятників. Визначення точного місця поховання Олександра Горського, батька Алли Горської, що дає можливість комплексного вшанування родинної пам’яті.
Інші ініціативи

- Запуск сувенірної продукції – створення виробів із репродукціями творів Горської та Зарецького.
- Створення сайту horska-zaretskyi.com
- Створення YouTube каналу @horska_zaretskyi_foundation
- Участь у ярмарках – Кіностудія Довженка, школа в Хотові.
- Інформаційні стенди для КНУ ім. Т. Шевченка до Радіодиктанту національної єдності, присвяченого Дню української писемності та мови: підготовка матеріалів про те, як Алла Горська та її однодумці опановували українську мову у дорослому віці.
- Створення графічного портрета Алли Горської та Ліни Костенко за мотивами спогадів Ірини Жиленко. Проєкт реалізовано у співпраці з художницею Надією Харт. Портрет був подарований Ліні Костенко та нині прикрашає її оселю.
- Ініціювання ретроспективної виставки Віктора Зарецького в Національному художньому музеї України: залучення до команди мистецтвознавиці Олесі Авраменко та дизайнера Вальдемара Клюзко, консультації з Музеєм, робота над концепцією виставки, підготовка матеріалів для представлення широкого мистецького контексту творчості Зарецького.
- Відвідування приміщення колишнього ресторану «Вітряк» та аналіз його сучасного стану.
- Відео робота «Вітер» на захист мозаїки — Творче об’єднання «Амантес».
- Знайомство та співпраця з автором петиції по збереженню мозаїки «Вітер» Семеном Гришиним: консолідація зусиль для порятунку мозаїки, спільна інформаційна кампанія та активізація громадського руху на її захист.
Благодійні ініціативи

- Благодійний проєкт у співпраці з брендом «Сварга» та військовою школою «Боривітер»: розробка та продаж вишитих сорочок за мотивами мозаїки Алли Горської. Прибуток спрямований на підтримку навчання військових, що робить цю ініціативу важливим внеском у професійну підготовку захисників України.
- Збір на ППО Фонд «Гуркіт»: 50% від продажу сувенірної продукції на Вечорі до 95-річчя Алли Горської в Сенсі на Хрещатику було спрямовано на збір.
- Збір на пікап для Покровського напрямку від ГО «Дрібне сузір’ячко»: копія графічного портрета Ліни та Алли з підписом Ліни Костенко, була виставлена на аукціон, що зібрав 25 000 грн.
Співпраця у створенні продукції за мотивами творчості Алли Горської та Віктора Зарецького

- «НеХустка» – український бренд, що пропонує авторські хустки з унікальним дизайном. Олена Зарецька стала обличчям нової колекції хусток із репродукціями картин Алли Горської.
- LOVE MOSAIC – майстерня мозаїки Ганни Круть.
- Yellow_Blue_ua – виробник значків.
- SVARGA – український бренд вишитого одягу.
- RISOДЕНЦІЯ – перша в Україні RISO-студія й артмайстерня. Друк мистецьких календарів у співпраці з Фондом та дизайнеркою Наталкою Курсик.
- LAW NET — надійний юридичний партнер для реалізації наших проєктів.
Медіа-активність

- Ютуб:
- 1+1 — Перший Оскар, «Боривітер» та феномен «Конотопської відьми»: культурні підсумки року
- Обличчя незалежності — «Олена Зарецька. В мене не було вибору не стати художницею»
- Телебачення Торонто – «АЛЛА ГОРСЬКА: українка за вибором».
- Ранок Вдома – «Виставка “Боривітер”».
- Суспільне Культура – «Дисидентка Алла Горська та її роботи».
- Український Дім – «Алла Горська. Свобода, за яку варто боротися».
- Телеканал ДІМ – «Мистецтво проти системи».
- Культурний проєкт – «Алла Горська і Віктор Зарецький».
- ТВ7+ (Хмельницький) – «Боривітер: кейс артпроєкту».
- Сюжет для ICTV про збереження мозаїки «Вітер» у Києві: Привернення уваги до проблеми збереження спадщини шістдесятників, роз’яснення її культурної цінності та заклики до захисту.
Фонд Алли Горської та Віктора Зарецького активно підтримує не лише культурні, а й соціально важливі ініціативи, що об’єднують мистецтво, благодійність та освіту.
2024 рік був дуже значущим для Фонду. Це лише частина з того, що вдалося зробити. Усе це — не просто події, а кроки до збереження та розвитку української культури, натхнення для нових ініціатив і спільних досягнень! І ми впевнені, що ще більше буде попереду!
Дякуємо всім, хто долучається, підтримує і допомагає! Зберігаємо та популяризуємо українське мистецтво разом!